Jaki inhalator wybrać?

with Brak komentarzy

Jesień to pora wzmożonych infekcji dróg oddechowych. Najczęściej narażone są na nie dzieci. Ale wirusy nie omijają również dorosłych. Męczy nas uporczywy katar, kaszel nie daje spać w nocy. Najczęstszą domową metodą na te dolegliwości jest inhalacja i nebulizacja. Inhalację możemy wykonać prostym sposobem wykorzystując do tego miskę z gorącą wodą i olejki eteryczne. Ale kiedy trzeba podać lek w formie areozolu potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu, jakim jest nebulizator, nazywany również inhalatorem. Czym różni się inhalacja od nebulizacji piszemy TUTAJ: https://rehabilitacja-eledi.com/inhalacja-a-nebulizacja-czym-sie-roznia/

Rodzaje inhalatorów

Rodzajów inhalatorów mamy kilka. Przedstawimy tutaj jednak te najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane domu przez przeciętnego Kowalskiego, najczęściej przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Inhalatory dzielą się na tłokowe (inaczej pneumatyczne), ultradźwiękowe i membranowe-siateczkowe typu MESH.

Inhalator tłokowy

Jest to chyba najczęściej użytkowany inhalator na rynku, głównie ze względu na jego cenę – nie jest wysoka. Jest przeznaczony do podawania dość precyzyjnych dawek leku, co odróżnia go od inhalatora ultradźwiękowego. Daje możliwość rozpylania w nim wszystkich rodzajów leków dostępnych do inhalacji. W przypadku inhalatorów kompresorowych (czyli tłokowych) nie ma ograniczeń co do wieku osoby, która z niego korzysta. Jest odpowiedni zarówno dla niemowlaka, małego dziecka, osoby dorosłej czy starszej z niewydolnością oddechową. Dlatego kupując inhalator pneumatyczny zwróćmy uwagę czy dodatkowe wyposażenie obejmuje maski i dla dziecka i dla osoby dorosłej – wówczas może korzystać z niego cała rodzina. W przypadku niektórych inhalatorów tego typu istnieje możliwość zmiany wielkości cząsteczek czy prędkości.

Zdecydowaną wadą inhalatorów tłokowych jest dość głośna praca oraz rozmiar – nie należą one do najmniejszych.

Inhalator ultradźwiękowy

Ten rodzaj inhalatora jest coraz bardziej popularny na naszym rynku ze względu na cichą pracę i dobrą jakość wytwarzanego areozolu, a co za tym idzie – dużą skuteczność działania. Ma również pewne ograniczenia, a mianowicie nie możemy go stosować u dzieci, które mają poniżej roku. Również w przypadku inhalatora ultradźwiękowego nie możemy zastosować pełnej gamy leków i substancji leczniczych do inhalowania – nie zastosujemy w nim steroidów, niektórych antybiotyków i zawiesin.

Budowa inhalatorów ultradźwiękowych różni się od budowy inhalatorów tłokowych. Nie ma w nich sprężarki, jest natomiast przetwornica, która rozprasza fale dźwiękowe na cząsteczki areozolu, co zapewnia właśnie cichą pracę urządzenia. W przypadku inhalatorów ultradźwiękowych uzyskujemy szybki poziom nebulizacji.

Inhalator membranowy – siateczkowy

To bardzo wygodna opcja inhalatora, dzięki niewielkim rozmiarom, który możemy zmieścić w kieszeni czy torebce. Tutaj działanie opiera się na zasadzie drgań membrany, która wytwarza aerozol leczniczy. Inhalatory tego typu są bardzo wydajne i szybkie, dużo szybsze niż zwykłe inhalatory stacjonarne. Tutaj również są pewne ograniczenia jeżeli chodzi o zastosowanie leków. Wadą urządzenia może być wysoki koszt zakupu i wymiana membrany po pewnym czasie użytkowania.

W inhalatorze siateczkowym wibrująca membrana przepycha płynny lek przez mikrometrowe otworki (siateczka – ang. mesh), zamieniając go tym samym w aerozol o bardzo precyzyjnym rozmiarze pojedynczych kropelek. Nebulizator membranowy to najnowocześniejszy typ nebulizatora, który nadaje się do podawania wszystkich rodzajów leków przeznaczonych do nebulizacji. Nebulizator membranowy jest bardzo wydajny i precyzyjny. W pełni wykorzystuje zaaplikowaną do inhalatora dawkę leku, co oznacza, że resztki leku nie pozostają w nebulizatorze po zakończeniu inhalacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora?

Tutaj przede wszystkim należy brać pod uwagę do czego i na jaki rodzaj schorzenia chcemy zastosować inhalator. Istotnym parametrem w tym przypadku będzie wielkość cząsteczek jakie generuje urządzenie. Należy przy tym pamiętać, że mniejsze cząsteczki lepiej docierają do dróg oddechowych. Duże z kolei o wielkości około 8 mikronów nie dotrą w głąb układu oddechowego, lepiej penetrują jamę nosową czy gardło. W przypadku skutecznej nebulizacji dróg oddechowych zaleca się aby wielkość cząsteczek wynosiła od 1 do 5 mikronów.

Istotnym parametrem jest również prędkość nebulizacji i jej wydajność. Warto wybierać urządzenia z możliwością dostosowania prędkości, wtedy możemy indywidualnie dobrać wielkość cząsteczek do choroby.

Bardzo ważne przy zakupie inhalatora jest także tryb pracy i tutaj możemy wyróżnić ciągły lub przerywany. To również warto wziąć pod uwagę w zależności jak długo mają trwać nasze inhalacje.

Niewątpliwie dla niektórych osób znaczenie ma poziom natężenia hałasu. Dla dzieci najlepszym wyborem będzie inhalator, który wytwarza hałas na poziomie 50-55 dB, również dla osób starszych. Ponieważ hałas może powodować dyskomfort u osób w podeszłym wieku, a u małych dzieci bardzo często wywołuje lęk.

Zostaw Komentarz