Jaki balkonik czy podpórkę wybrać dla Chorego?
Ostatnio usłyszałam pytanie od córki naszej Pacjentki – jaki balkonik będzie odpowiedni dla mojej mamy? Rynek sprzętu medycznego zalewa nas mnóstwem różnych wariantów balkoników, podpórek i chodzików. To wszystko sprawia, że mamy trudności z podjęciem odpowiedniej decyzji. A żeby taką podjąć, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Pierwsze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć to na ile sprawne są ręce osoby korzystającej z balkonika? Chodziki posiadające 3 i 4 kółka zazwyczaj hamulce posiadają bezpośrednio w miejscu oparcia rąk. Osoba z nich korzystająca, aby zahamować, musi użyć sporo siły by nacisnąć hamulec. Nie polecam więc tego rodzaju balkoników osobom, które mają słabe ręce oraz całym ciężarem opierają się na podpórce.
Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób dość sprawnych, które potrzebują jedynie małej asekuracji w razie zmęczenia podczas dłuższego spaceru oraz dla pewności, że w razie czego mogą się nim wesprzeć. Sporo balkoników 4-kołowych jest wyposażona także w siedziska z oparciami. Wówczas Chory podczas chodzenia może sobie na chwilę na takim balkoniku przysiąść. Praktycznym rozwiązaniem są tu również torby czy schowki na zakupy.
Nieco inna sytuacja przedstawia się w przypadku balkoników 2-kołowych. Z przodu posiadają one dwa kółka, z tyłu dwie stopki, które w razie utraty równowagi nie pozwolą podpórce odjechać i sprawią, że Pacjent pewnie podeprze się na niej. Tutaj również mamy opcję ławeczki do siedzenia w niektórych modelach. Jest to balkonik dla osób, które potrzebują asekuracji w niektórych momentach, a więc np. chwilowej utraty równowagi. Balkoniki te nie nadają się raczej na zewnątrz. Wykorzystywane są w domu.
Kiedy nasz Pacjent jest słaby i nie może złapać równowagi, wówczas najlepiej wybrać balkonik pozbawiony kółek. Mamy tutaj do wyboru również kilka rodzajów. Najpopularniejszym modelem chyba jednak jest balkonik kroczący, czyli taki, gdzie Chory na przemian przestawia raz prawą stronę, raz lewą. Jest też chyba najbezpieczniejszy, ponieważ osoba go użytkująca ma bezpośredni i stały kontakt z podłożem (opiera się zawsze na jednej ręce). W przypadku podpórek „stałych” trzeba je podnieść i przestawić. Balkoniki bez kółek świetnie nadają się np. do wstawania z łóżka.
Przy wybieraniu balkonika jednak samemu najlepiej wypróbować dany rodzaj i zobaczyć jak Chory sobie z nim poradzi. Warto również zwrócić uwagę czy dany chodzik pasuje do wzrostu chorego oraz czy jego szerokość nie jest większa od szerokości drzwi w naszym domu, tak żeby Chory miał możliwość swobodnego poruszania się po całym mieszkaniu.
Osobną kwestią są podpórki i balkoniki specjalne. Ale o tym nieco później.
Wszelkiego rodzaju balkoniki są refundowane przez NFZ. Można również starać się o dofinansowanie z PCPR-u.
Zostaw Komentarz