Kupujemy buty dla dziecka

with Brak komentarzy

Stopy dziecka to nie miniaturki dorosłych stóp. Stopy dziecięce są wyjątkowe i wymagają wyjątkowego traktowania. Dlatego zakup butów dla naszego maluszka czy przedszkolaka to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Od dokonania poprawnego wyboru obuwia zależy zdrowie naszych dzieci.

U dzieci w wieku 3-7 lat stopa przyrasta na długość średnio co 5mm w ciągu pół roku, a u dzieci młodszych te przyrosty są większe. Warto więc co ok. 3 miesiące sprawdzać o ile urosły stopy naszego dziecka i czy buciki nie są już zbyt małe.

Jak zmierzyć stopy w domu?

Najprostszym sposobem jest ułożenie czystej kartki przy ścianie i postawienie na niej stopy dziecka w taki sposób, aby pięta lekko dotykała ściany. Następnie należy zaznaczyć na kartce najbardziej wysunięty w przód punkt najdłuższego palca (nie zawsze jest to duży palec, czasem zdarza się, że dłuższy będzie drugi palec). Kiedy zaznaczymy już ten punkt, w dalszym kroku trzeba zmierzyć linijką odległość od brzegu kartki do zaznaczonego punktu. Należy pamiętać o tym, żeby pomiaru dokonać kiedy dziecko stoi obiema stopami silnie i stabilnie na podłodze, równomiernie rozkładając ciężar ciała na obie stopy. Z racji tego, że długość każdej z nich może się różnić, dobrze jest zmierzyć dziecku obie stopy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia dla naszego dziecka?

Najmłodszym dzieciom, które stawiają już swoje pierwsze kroki kupujemy trzewiki, sznurowane bądź zapinane na rzepy (zajrzyj tutaj: buty profilaktyczne dla dzieci), żeby było je można dobrze dopasować do szczuplejszych i tęższych nóżek. Buciki powinny być lekkie, elastyczne z obszernym czubkiem, dającym swobodę ruchliwym paluszkom. Usztywniona piętka będzie wspomagać prawidłowe ustawienie nóżek i zapobiegać deformacjom butów.

Starszym dzieciom, przedszkolakom, które świetnie sobie radzą z poruszaniem się, oprócz trzewików możemy zakładać półbuty i sandały, najlepiej z zamkniętą piętą. Dziecko, które spędza w przedszkolu kilka godzin, powinno nosić obuwie odpowiednie do jego wieku i spełniające określone wymagania . Powinny one być wykonane z materiałów odpowiednich do warunków, w których będą użytkowane (najlepiej, jeśli będą to materiały naturalne, przewiewne, pochłaniające wilgoć gromadzącą się w obuwiu). Podeszwy powinny zabezpieczać przed poślizgiem.

To warto wiedzieć:

  • Buty muszą chronić stopy przed twardym, nieprzyjaznym podłożem, przed zimnem, urazami, dlatego zakładamy je dziecku dopiero wtedy, gdy chodzi już dość sprawnie.
  • Paluszki stóp u malucha są ułożone wachlarzowato, szeroko rozstawione, but musi więc mieć szeroki czubek, żeby nie ściskał palców. Wąski czubek zdeformuje palce stóp.
  • Maluch potrafi bardzo sprawnie poruszać palcami stóp. Tylko but z wysokim czubkiem, w którym palce mogą się „gimnastykować” pozwoli na zachowanie tej sprawności.
  • Osiągnięciu pełnej sprawności w chodzeniu pomagać będą buciki dobrze dopasowane do stóp dziecka. Sznurowanie lub zapięcia na rzepy nie tylko ułatwiają wkładanie obuwia, ale także umożliwiają dobre dopasowanie do szczuplejszych i tęższych stópek.
  • W pierwszym okresie chodzenia but z cholewką sięgającą poza kostki (trzewiki), ze sprężystą, usztywnioną zakładką wspomagać będzie prawidłowe ułożenie stopy, zapobiegać jej koślawemu lub szpotawemu ustawieniu oraz chronić buty przed zdeformowaniem. Taką funkcję spełnia również formowana podeszwa, zachodząca na cholewkę w okolicy pięty. Starszym dzieciom możemy zakładać buciki z niższą cholewką (półbuty), a nawet sandałki bez pięt, jeśli w butach będzie odpowiednie zagłębienie pod piętę – „łoże” dla pięty, spełniające tę samą funkcję, którą pełni zakładka.
  • Sprawność ruchową w stawach stopy maluchy zachowają na dłużej jeśli będą chodzić w elastycznych butach. Podeszwy powinny zginać się w miejscu naturalnego zginania się stopy czyli na linii stawów, w których palce łączą się ze środkową częścią stopy są to stawy śródstopno – paliczkowe. Sztywne spody ograniczają wrodzoną ruchomość, obniżają sprawność i wymuszają nienaturalny chód.
  • Na małej powierzchni stopy dziecka mieści się tyle samo gruczołów potowych ile znajdujemy na stopach osób dorosłych. Powszechnie przyjmuje się, że potliwość stóp dzieci jest większa niż dorosłych. Pokryta potem, wilgotna skóra sprzyja rozwojowi chorób np. grzybicy. Zapobiegać temu będą buty wykonane z materiałów o dużej zdolności do pochłaniania potu i przepuszczania pary wodnej na zewnątrz. Ważną rolę pełnią tu skarpetki czy rajstopy, które przylegają bezpośrednio do stopy – to one muszą pochłonąć wydzielony pot i „przekazać” butom.

5 cennych zakupowych porad, o których dobrze pamiętać 😉

  1. Przed wyjściem do sklepu mierzymy dzieciom długość stóp – wybierając rozmiar pamiętajmy, że but musi być dłuższy od stopy o ok. 10mm, bo stopa szybko rośnie i zmienia swoje wymiary w czasie chodzenia
  2. Kupujmy buty z naszym dzieckiem a nie patyczkiem! – patyczek nie zastąpi stopy – ma „długość”, ale nie ma „tęgości”
  3. Kierujmy się wymiarem stopy a nie poprzednim numerem – dziecięce stopy rosną bardzo szybko i może się okazać, że but o rozmiar większy jest za mały.
  4. Lepiej wybrać się na zakupy po południu, kiedy stopy dziecka są już nieco zmęczone i mają trochę większe wymiary niż rano.
  5. Buty służą do chodzenia, dlatego nie można prawidłowo ocenić dopasowania buta, jeśli dziecko będzie siedzieć i stopa nie będzie obciążona. Po włożeniu butów, prawidłowym zapięciu lub zasznurowaniu poprośmy dziecko, aby spróbowało się przejść kawałek – obserwujmy, czy czuje się w nich swobodnie i porusza w naturalny sposób – nieobciążona stopa ma mniejsze wymiary niż stopa obciążona ciężarem ciała.

Jeśli chcesz zapoznać się z naszą ofertą profilaktycznych butów dla dzieci to zajrzyj tu: BUTY DLA DZIECI

 

Zostaw Komentarz