Gryka jest rośliną należąca do rodziny rdestowatych, spokrewnioną z rabarbarem. Początkowo wykorzystywano przede wszystkim środki nasion, z których wytwarzano kaszę i mąkę. Około 2 tysięcy lat temu łuska gryczana została doceniona jako wypełnienie głównie poduszek i materacy.
Wśród Japończyków panuje przekonanie, że sypianie na materacu z gryki jest zdrowe i pozwala dobrze wypocząć. W łuskach gryki zawarta jest tanina, która hamuje rozwój bakterii i roztoczy, dlatego łuska gryki idealnie sprawdza się jako wypełnienie poduszek i materaców dla alergików. Zawiera ona również rutynę – naturalny związek wzmacniający układ odpornościowy, kwasy organiczne i sole mineralne. Między innymi dlatego specjaliści medycyny naturalnej gorąco polecają materace z łuską gryczną.
Przesuwane łuski wydają charakterystyczny szelest, łagodny i odprężający dźwięk, który pomaga zasnąć. Pomiędzy łuskami znajdują się szczelinki, które zapewniają cyrkulację powietrza.
Zdrowy człowiek podczas snu zmienia pozycję około 200 razy. Tradycyjna poduszka robi się wtedy twarda, płaska i niewygodna. Właśnie dlatego często rano wstajemy z bólem szyi lub całego kręgosłupa. Tymczasem gryczane łuseczki łatwo dopasowują się do naszego kształtu i w czasie nocnego odpoczynku głowa, szyja i reszta ciała mają solidne podparcie. Kręgosłup i kark są odciążone. Gryka jest odporna na zgniatanie. Swobodnie się przesypuje, nie zbija się, dzięki czemu poduszki lub materace nie tracą pierwotnego kształtu i dlatego zawsze są wygodne. Są odpowiednie także dla przewlekle chorych, bo chronią przed odleżynami.
Ponadto łuski nie przewodzą ciepła, więc poduszki nie nagrzewają się jak zwykłe poduszki. W poduszce ciągle przepływa powietrze dlatego wilgoć nie gromadzi się przy głowie. Mówi się o niej więc, że ma właściwości antypotowe.
Wymiana ciepła między łuskami a powietrzem przebiega szybko i latem materac lub poduszka są przyjemnie chłodne.
Obok podnoszenia komfortu snu poduszkę wypełnioną łuską gryki możemy wykorzystać do celów rehabilitacji i walki z bólem i wszelkimi dolegliwościami. Wystarczy włożyć poduszkę na kilka chwil do zamrażarki i stosować jak okład lodowy do łagodzenia dolegliwości bólowych, łagodzenia obrzęków, opuchlizn. Analogicznie do schłodzenia poduszki z wypełnieniem łuską można podgrzewać i wykorzystywać do terapii cieplnej. Istnieją poduszki z gryką przystosowane do podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych. Idealne dopasowanie do kształtu ciała sprzyja wykorzystywaniu we wspomaganiu zabiegów rehabilitacyjnych.
Poduszkę z gryką warto sobie podłożyć pod plecy w czasie długiej jazdy samochodem. Osobom spędzającym wiele godzin w pozycji siedzącej pomogą wypełnione łuską podkładki w kształcie obręczy, które kładzie się na krześle. Zapobiegają bólom kręgosłupa i kości ogonowej.
Specjaliści twierdzą, że łuski gryczane neutralizują działanie szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez prawie wszystkie urządzenia w domach.
Jak utrzymać gryczaną pościel w czystości?
Pokrowce pierzemy. Łuski należy wysypać do miski i wietrzyć przez kilka godzin. Ponownie wsypać do pokrowca. Jeżeli poduszka czy materac zamoczą się, trzeba je dobrze wysuszyć.
Zostaw Komentarz