Stopy seniora
Stopy seniora z uwagi na swoją specyfikę, która jest związana z różnego rodzaju deformacjami, zwyrodnieniami kostnymi, opuchliznami czy stopą cukrzycową, są szczególnie wrażliwe na nieodpowiednio dobrane obuwie. Aby ułatwić i uprzyjemnić naszym babciom, dziadkom czy rodzicom możliwość swobodnego i komfortowego poruszania się, zaopatrzmy ich we właściwie obuwie.
Czym takie obuwie powinno się charakteryzować?
Otóż buty powinny być dobrze dopasowane. Nie mogą być zbyt małe, żeby nie uciskały stopy i łatwo się zakładały, ale nie mogą być też zbyt luźne, żeby nie spadały ze stopy. Miękki i elastyczny but łatwo dopasowuje się do kształtu stopy i jest komfortowy w użytkowaniu. Ogromne znaczenie ma również materiał, z jakiego but jest wykonany. Powinien być przewiewny, żeby nie pociła się w nim stopa i przyjazny dla skóry, naturalny.
Ważną kwestią jest też mocowanie obuwia. Powinno być łatwe w obsłudze dla naszego seniora i dawać możliwość regulacji, żeby but był dobrze dopasowany w zależności od potrzeb (może się bowiem zdarzyć, że jednego dnia noga jest mocno opuchnięta i wówczas trzeba nieco poluźnić zapięcie buta. Idealnym rozwiązaniem są rzepy (przykład). Z uwagi na mniejszą sprawność ruchową u starszych ludzi takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Ponadto rzepami reguluje się nie tylko zapięcie buta, ale można również rzepu użyć na pięcie, co ułatwi zakładanie obuwia przy dość dużych obrzękach nóg.
Natomiast dla tych aktywniejszych seniorów, którzy większość swojego czasu spędzają aktywnie, np. na spacerach ważną cechą obuwia jest jego niewielka waga, dobra cyrkulacja powietrza w bucie i wkładka amortyzująca mikrowstrząsy.
Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku wskazówek przy doborze obuwia dla naszych seniorów, łatwiej zmobilizujemy ich do większej aktywności ruchowej w ciągu dnia a tym samym do poprawy samopoczucia i kondycji fizycznej.
Zostaw Komentarz