Profilowana poduszka ortopedyczna do spania

with Brak komentarzy

Na zdrowy sen wpływa bardzo wiele czynników. Najważniejsze z nich to przede wszystkim to na czym śpimy i pod czym śpimy. Dobranie odpowiedniego materaca czy pościeli nie jest łatwą sprawą. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników – materiały z których zostały wykonane, łatwość utrzymania ich w czystości, wypełnienie antyalergiczne a w przypadku materacy trzeba jeszcze dobrać odpowiednią twardość. Ważną sprawą jest również wybór odpowiedniej poduszki. 

Dobry sen w naszym życiu spełnia kluczową rolę. Sprzyja regeneracji całego organizmu, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz wyjątkowo dobrze wpływa na pracę Ośrodkowego Układu Nerwowego. Sen odpowiada za gospodarowanie hormonami czy oszczędność energii. Dlatego bardzo ważną sprawą jest, aby był on zdrowy. Ale co znaczy, że sen jest zdrowy?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Jest to poduszka, która dzięki swojej budowie utrzymuje nasz kręgosłup podczas snu w prawidłowej pozycji zachowując jego naturalną krzywiznę (lordozę szyjną). Takie ustawienie powoduje, że nasz kręgosłup po całym dniu w nieustannym napięciu odpoczywa w najdogodniejszej dla niego pozycji.

Kto powinien korzystać z poduszki ortopedycznej?

Poduszkę taką powinny stosować osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego, jak również osoby zdrowe w ramach profilaktyki, która jest ważniejsza od leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że poduszka ortopedyczna nie rozwiąże problemu bólu – tutaj konieczne jest leczenie i rehabilitacja, ale znacząco przyczyni się do zmniejszenia bólu.

Jak dobrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną?

Aby dobrać odpowiednią poduszkę najpierw należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. W jakiej pozycji śpimy najczęściej?

2. Jaka jest nasza waga i wzrost?

3. Jak szerokie są nasze barki? (mierząc od nasady szyi do czubka ramienia)

Każda z pozycji w jakiem zwykle sypiamy wymaga innego wsparcia kręgosłupa. Jeśli zazwyczaj śpisz na boku to najlepszym wyborem będzie poduszka dość wysoka o zdecydowanym profilu zapewniającym właściwe wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramieniem, szyją i głową. Poduszki dla osób, które śpią na wznak powinny być niższe, bardziej miękkie i o łagodniejszym kształcie.

Bardzo ważną sprawą jest ustalenie odpowiedniej wysokości poduszki. Osoby o węższych (do 12cm) i średnio szerokich barkach (12-14cm) powinny korzystać z poduszek o średniej wysokości (najczęściej rozm. M), natomiast osobom o szerokich barkach dedykowane są wyższe poduszki ortopedyczne.

Podobnie rzecz się ma z wagą osoby korzystającej z takiej poduszki – im większa nasza waga ciała tym większa wysokość poduszki. Dotyczy to w głównej mierze osób, które śpią na wznak.

Ważną kwestią jest również twardość materaca, na którym śpimy. Miękki, „zapadający się” pod wpływem ciężaru ciała materac powoduje zmniejszenie przestrzeni między barkiem a szyją, która powinna być wypełniona przez odpowiednio wyprofilowaną poduszkę. Dlatego osoby śpiące na miękkich materacach powinny wybierać niższą poduszkę, natomiast zwolennicy twardych materacy poduszkę wyższą (o ile inne względy nie wskazują na użycie niższej).

Zostaw Komentarz