Ssak medyczny jest to specjalne urządzenie służące do usuwania różnego typu wydzielin, np. flegmy, ropy, krwi czy wymiocin. Może być ręczny lub elektryczny. Ssaki medyczne wykorzystuje się głownie w placówkach medycznych, ale służą także do użytku domowego. Są niezastąpione wśród pacjentów po operacjach. Sprawdzą się również w opiece nad osobą wymagającą stałego odsysania wydzieliny.

Niezmiernie ważną kwestią jest sposób używania ssaka. Po pierwsze musi on stać na stabilnym i równym podłożu. Podczas pracy zbiornik, do którego odsysa się wydzielinę powinien stać w pozycji pionowej. Na urządzeniu można wyregulować siłę zasysania. Bardzo ważne jest, aby dostosować ją do pacjenta i wydzieliny, jaką odsysamy. W tym celu używamy cewników do odsysania górnych dróg oddechowych. Występują one w różnych rozmiarach. Istotne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar do gęstości wydzieliny, wieku pacjenta czy też innych indywidualnych kwestii.

W zależności od częstotliwości używania ssaka, należy kontrolować zużycie filtrów i wymieniać je średnio co 2-3 miesiące.

ssak medyczny